House of Vinterberg
Information

Vores priser.

Hvert stykke laves efter dine mål. Tre niveauer per produkt. Klassisk, Premium og Luksus. Forskellen ligger i materialet og forarbejdningen.

01

Jakkesæt

Hvert jakkesæt syes efter dine mål. Materiale, knapper, foer og snit vælges sammen med os i showroomet.

StykkeKlassiskPremiumLuksus
3-delt jakkesæt6.000 - 8.000 kr.10.000 - 13.500 kr.17.500 - 24.000 kr.
2-delt jakkesæt5.000 - 6.500 kr.8.000 - 11.000 kr.14.000 - 20.000 kr.
Enkelt jakke3.500 - 4.000 kr.6.000 - 8.000 kr.11.000 - 15.000 kr.
Vest1.500 - 2.000 kr.2.250 - 3.000 kr.4.500 - 7.000 kr.
Bukser1.900 - 2.200 kr.3.000 - 3.500 kr.5.000 - 6.500 kr.
Skjorte1.500 - 1.700 kr.2.000 - 2.500 kr.3.500 - 4.000 kr.
Priser er vejledende intervaller. Det endelige tal afhænger af materialet, foret og den valgte forarbejdning. Tilbehør som ekstra slidser, knaphuller og monogram lægges til.
02

Overtøj

Frakker, hybridjakker og felt-stykker. Alle målsyede.

StykkeKlassiskPremiumLuksus
Overfrakke4.000 - 4.500 kr.5.500 - 7.000 kr.9.000 - 12.000 kr.
Hybridjakke4.000 - 4.500 kr.5.500 - 6.500 kr.7.500 - 10.500 kr.
Harrington3.000 - 3.500 kr.4.000 - 5.000 kr.7.000 - 9.000 kr.
Ruskindsjakke3.500 - 4.000 kr.6.000 - 8.000 kr.11.000 - 15.000 kr.
Field jacket4.000 kr.4.500 kr.5.000 kr.
Quiltet gilet2.700 kr.3.000 kr.3.500 kr.
All season gilet3.250 kr.3.500 kr.3.750 kr.
03

Casual

Hverdagsstykker med samme målsyede præcision som det formelle. Skjortejakker, bukser og flight jackets.

StykkeKlassiskPremiumLuksus
Skjortejakke2.500 - 3.000 kr.3.500 - 4.000 kr.6.000 - 8.000 kr.
Flight jacket3.000 - 3.500 kr.4.000 - 5.000 kr.7.000 - 9.000 kr.
Jeans1.900 - 2.200 kr.-2.500 - 3.000 kr.
Chinos1.700 - 2.000 kr.--
5-pocket2.400 kr.--
Chinos og 5-pocket findes kun i Klassisk. Jeans laves i Klassisk og Luksus. Felter med "-" betyder, at niveauet ikke tilbydes på det stykke.
04

Materiale og kvalitet

Hos House of Vinterberg begynder hvert jakkesæt med et princip. Naturen ved bedst.

Vi arbejder primært med naturfibre: uld, Virgin Wool og kashmir. Materialerne ånder med dig, bevæger sig med dig og ældes med ynde.

De regulerer temperaturen naturligt, modstår lugt og falder med en elegance, som syntetiske materialer ganske enkelt ikke kan efterligne.

Forskellen på de tre niveauer

Klassisk er solide materialer fra anerkendte mølle-huse. Premium tilføjer finere garner og lukkere væv. Luksus rummer de fineste Virgin Wool-kvaliteter, kashmirblandinger og særlige finish.

Vi viser materialeprøverne i showroomet og forklarer forskellen mellem en Super 110 og en Super 150 i hånden. Det er hurtigere end at læse om det.

05

Næste skridt

Den letteste vej er en uforpligtende samtale. Vi tager mål, viser materialer og taler om, hvad du har brug for.

Book en samtale

En time i showroomet. Ingen forpligtelse.

Vi gennemgår dine ønsker, viser materialeprøverne og giver dig et konkret prisforslag. Tager omkring en time.

Senest opdateret 24. august 2026

FAQ

Ofte stillede spørgsmål

Vejledende pris for et 2-delt jakkesæt er 5.000-6.500 kr. i Klassisk, 8.000-11.000 kr. i Premium og 14.000-20.000 kr. i Luksus. Et 3-delt jakkesæt koster 6.000-8.000 kr., 10.000-13.500 kr. og 17.500-24.000 kr.

Vejledende pris for en overfrakke er 4.000-4.500 kr. i Klassisk, 5.500-7.000 kr. i Premium og 9.000-12.000 kr. i Luksus. Hybridjakke og Harrington starter i Klassisk fra henholdsvis 4.000 og 3.000 kr.

Forskellen ligger i materialet og forarbejdningen, og alle tre niveauer syes efter dine mål. Klassisk er solide materialer, Premium tilføjer finere garner og lukkere væv, og Luksus rummer Virgin Wool i meget fine kvaliteter, kashmirblandinger og særlige finish.

Nej, priserne er vejledende intervaller. Det endelige tal afhænger af materialet, foret og den valgte forarbejdning.

Alle prøvninger er inkluderet i prisen, og hvert stykke syes efter dine mål. Tilbehør som ekstra slidser, knaphuller og monogram lægges til.

I Showroomet gennemgår vi dine ønsker, viser materialeprøverne og giver dig et konkret prisforslag. Det tager omkring en time, og det første møde er gratis og uforpligtende.